УВАГА! ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ!
ПОРЯДОК
проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку
1. Відповідно до цього Порядку проводяться попередні (до зарахування в заклади освіти) медичні огляди дітей та інших осіб (далі - особи), які вступають до закладів освіти всіх рівнів, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
2. Медичні огляди для зарахування особи до закладів дошкільної освіти та до закладів загальної середньої освіти є обов’язковими.
Медичні огляди для зарахування особи до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладів освіти проводяться за зверненням особи у разі, якщо їх проведення вимагається закладом освіти чи умовами прийому на навчання.
3. Медичні огляди проводяться у закладах охорони здоров’я за місцем медичного обслуговування особи. Медичні огляди дітей проводяться у присутності батьків або інших законних представників.
Перед проходженням медичного огляду особа, батьки або інші законні представники особи надають інформовану згоду на проведення медичного огляду згідно з формою № 003-6/о «Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 09 грудня 2020 року № 2837).
4. Під час медичного огляду лікар, який надає первинну медичну допомогу і про вибір якого пацієнтом (його законними представниками) подана відповідна декларація згідно із законодавством (далі - лікар ПМД) оглядає та проводить обстеження особи та, у разі необхідності, видає направлення на проведення обстежень лікарями-спеціалістами, а також на проведення клінічних, лабораторних та інших досліджень.
Обстеження лікарем ПМД включає збір анамнезу, повне фізикальне обстеження, перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів, а також вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху (шепітлива мова), постави та плантографії, інші обстеження.
5. Перелік обстежень лікарями, перелік видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, необхідних для проведення медичного огляду особи для зарахування її до закладу освіти, визначено в додатку до цього Порядку.
Інші додаткові обстеження лікарями-спеціалістами, клінічні, лабораторні та інші дослідження проводяться за направленням лікаря ПМД або лікаря-спеціаліста, який надає вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, у разі необхідності за показаннями або за вимогою закладу освіти.
6. Медичний огляд для зарахування особи до дитячого закладу оздоровлення та відпочинку передбачає лише обстеження особи лікарем ПМД. Інші обстеження лікарями відповідної спеціалізації, а також клінічні, лабораторні та інші дослідження призначаються за показаннями у разі необхідності або за вимогою дитячого закладу оздоровлення та відпочинку і проводяться за направленням лікаря ПМД.
7. У разі наступних зарахувань особи до закладів освіти (переведення, зміна закладу тощо) проводиться лише обстеження особи лікарем ПМД.
Інші обстеження лікарями-спеціалістами, а також додаткові клінічні, лабораторні та інші дослідження призначаються за показаннями у разі необхідності або за вимогою закладу освіти та проводяться за направленням лікаря ПМД.
8. На основі проведених обстежень та досліджень лікар ПМД формує узагальнений висновок про стан здоров’я, надає рекомендації щодо фізичної активності та рівня фізичного навантаження, рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), профілактичних щеплень, режиму харчування тощо.
9. Результати медичного огляду особи заносяться до форми № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974.
За результатами медичного огляду особі (її батькам чи іншим законним представникам) видаються документи для подання до закладу освіти у порядку, визначеному законодавством, а саме витяг з медичної картки амбулаторного хворого за формою № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974.
Особі (її батькам чи іншим законним представникам) за результатами медичного огляду видаються документи для подання до дитячого закладу оздоровлення та відпочинку у порядку, визначеному законодавством, за формою № 079/о «Медична довідка на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 травня 2013 року № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 990/23522.
10. Результати проведеного медичного огляду для зарахування дитини до закладу освіти є чинними впродовж року з дати його проходження.
ІМУНІЗАЦІЯ ДОРОСЛИХ: ПРОТИ ЯКИХ ЗАХВОРЮВАНЬ НЕОБХІДНО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ
Існує розповсюджений міф, що щеплення роблять виключно дітям, а не дорослим людям. Насправді, імунітет проти дифтерії і правця зберігається не на все життя, а впродовж 7–10 років. Тому необхідна ревакцинація. Водночас, від деяких захворювань дорослі українці не отримали щеплень в дитинстві. Щоб захиститися від смертельно небезпечних хвороб, необхідно отримати щеплення вже в дорослому віці.
Розповідаємо, які саме щеплення і чому необхідно робити дорослим та які з них ви можете зробити безоплатно.
Щеплення від дифтерії та правця – кожні 10 років життя
Вакцинація від дифтерії і правця призначена не лише дітям, а і дорослим. Імунітет проти цих хвороб зберігається впродовж 7–10 років. Тому необхідна ревакцинація.
Згідно з Календарем щеплень, дорослі підлягають плановим щепленням проти дифтерії та правця кожні 10 років. Такі щеплення в державних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно.
Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять препаратом АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.
Не слід розпочинати серію вакцинації спочатку, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.
Якщо в дитинстві не прищеплювалися, або щеплені неправильно, або не невідомо щеплені чи ні, необхідно отримати три дози АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
Щеплення проводять за направленням лікаря.
В усіх областях України є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.
ЯКІ ПРОПУЩЕНІ У ДИТИНСТВІ ЩЕПЛЕННЯ НЕОБХІДНО НАДОЛУЖИТИ У ДОРОСЛОМУ ВІЦІ
1.Щеплення від кору, краснухи та паротиту
Дві дози вакцини КПК захищають від кору, краснухи і паротиту на усе життя. Ревакцинація не потрібна, якщо вам зробили таке щеплення в дитинстві (за Календарем - в 1 і 6 років).
Дорослим треба вакцинуватись проти кору, краснухи та паротиту, якщо вони ніколи не вакцинувались від цих хвороб і немає медичних даних про імунізацію. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи і паротиту можна за допомогою лабораторних аналізів. Перед вакцинацією лікар направить здати аналізи (на виявлення IgG до вірусу або інші) - це швидкий та простий спосіб з’ясувати, потрібна вакцинація чи ні.
Невакцинованим дорослим слід ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту – і другу дозу через місяць.
Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників Операції об’єднаних сил. Усі інші дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт в аптеці і пройти щеплення у закладі охорони здоров’я.
Вакцина КПК є живою вакциною, тому не робиться під час вагітності. Щеплення КПК, проведене під час вагітності випадково, наприклад, коли жінка не знала, що вагітна, не є показанням до аборту.
Вакцина проти кору є у наявності в усіх регіонах. Для щеплень КПК в Україну наразі постачається вакцина “Пріорикс” виробництва “Глаксо Сміт Кляйн”, вона якісна, ефективна і безпечна, надається державою безоплатно не тільки для дійтей, а й для дорослих, які перебувають у групах підвищеного ризику захворюваності кором - військові, учасники Операції об’єднаних сил, студенти, освітяни і медики. (Наказ МОЗ України № 1216).
Кір – небезпечне і дуже заразне захворювання, ліків від якого не існує, а ускладнення цієї хвороби можуть призвести до смертельних наслідків. Діти, які не отримали профілактичне щеплення, знаходяться у зоні ризику. Захистити від хвороби може тільки вакцинація.
2.Щеплення від гепатиту B – в будь-якому віці.
Імунізація проти гепатиту B захистить людину від небезпечних наслідків вірусної інфекції – цирозу і раку печінки. Для дітей вакцинація проводиться безоплатно, а дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт.
Щеплення рекомендоване для усіх дорослих, які не були вакциновані у дитинстві. Зверніться до свого лікаря, він проведе обстеження та за потреби призначить лабораторні дослідження (наприклад, на наявність анти-HBs (HBsАb), що допоможуть з’ясувати, чи проводили вам щеплення від гепатиту.
Схему вакцинації і дозування препарату підбирає лікар (в залежності від віку та медичної історії пацієнта).
Лікар пояснить, де у вашому місті вакцину можна придбати, як зберігати до проведення щеплення (з моменту придбання вакцини в аптеці до проведення щеплення вакцина має зберігатися в холоді, обов’язково збережіть чек із аптеки, де зазначений час придбання вакцини) та безпосередньо проведе вакцинацію.
Вакцини, доступні в Україні, забезпечують надійний захист, добре переносяться. Ревакцинацію після імунізації не проводять.